Wycieczka do Alwerni

6 października 2023r. nasze przedszkolaki z grupy „Biedronek” uczestniczyły w wycieczce autokarowej do klasztoru o. Bernardynów w Alwerni. Jesienna wyprawa była podsumowaniem tematu kompleksowego „Święty Franciszek – patron ekologów”. Naszym przewodnikiem był o. Filip, który ukazał nam cenne zabytki i wyjątkowe miejsca na terenie klasztoru m.in.: zakrystię z zabytkowymi naczyniami liturgicznymi (monstrancja, kielichy), szatami liturgicznymi (200 – letnie ornaty wyszywane złotą nicią), portretami fundatora konwentu Krzysztofa Korycińskiego i jego rodziny oraz relikwiami św. Franciszka, św. Antoniego i Krzyża Świętego, a także bibliotekę klasztorną z kolekcją ksiąg z XVII w. Przedszkolaki miały możliwość wejścia na chór, skąd mogły podziwiać wnętrze kościoła z innej perspektywy oraz zobaczyć z bliska zabytkowe organy i posłuchać ich dźwięku. Dzieci zaśpiewały hymn naszego przedszkola przy akompaniamencie grającego na organach o. Filipa. Na piętrze klasztoru mogliśmy podziwiać cudowne malowidła z wierszami pisanymi łaciną pochodzące z XVII w., odkryte przez konserwatorów podczas odbudowy klasztoru po pożarze w 2011 r. Najcenniejszym zabytkiem kościoła p.w. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu jest XV w. obraz Pana Jezusa ECCE HOMO. Po zwiedzeniu klasztoru o. Filip zaprosił dzieci na gorącą herbatę i drugie śniadanie, a później na krótki spacer po przyklasztornym ogrodzie i sadzie. W drodze powrotnej korzystając z pięknej słonecznej pogody, zbieraliśmy jesienne liście i kasztany, które zawieźliśmy do kącika przyrody w naszym przedszkolu.
Dziękujemy o. Filipowi za niezapomniany spacer po skarbnicy historii kultury, jakim niewątpliwie jest kościół i klasztor w Alwerni.