„ Pisanki, Kraszanki Jajka Malowane ”. Przedszkolne Spotkanie z Folklorem Krakowskim 2022

Tegoroczna uroczystość z cyklu Spotkanie z Folklorem Krakowskim odbyła się 4 kwietnia. Gośćmi spotkania były Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Balina na czele z Przewodniczącą Panią Martą Pstraś. Przybyły również Panie Helena Nowosad, Aniela Fudała i Zofia Kania.

Spotkanie rozpoczęło się powitaniem i śpiewem grupy Biedronek, następnie Pani Ewelina Dęsoł- Sieprawska przedstawiła prezentację multimedialną pt. „Pisanki Kraszanki Jajka Malowane”, która wzbogaciła wiedzę dzieci o tradycję Świąt Wielkiej Nocy. Jajko jest symbolem odradzającego się życia i przede wszystkim Jezusa Chrystusa. Dzieci poznały sposoby ozdabiania jajek dawniej i dziś.

Następnie Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności poprzez: taniec „krakowiak”, recytowanie wierszy oraz śpiewanie piosenek, w tym przyśpiewkę ludową „Zielony mosteczek”, którą wykonały wspólnie z Paniami z KGW z Balina. Panie opowiedziały dzieciom, co wykorzystywano dawniej do barwienia jajek i co wkładano do wielkanocnego koszyczka. Gospodynie jak co roku dały popis swoich kompetencji wokalnych, śpiewając pieśń wielkopostną. Gratulujemy!

Na zakończenie dzieci podziękowały za spotkanie, wręczyły gościom prezenty i złożyły świąteczne życzenia oraz uczestniczyły w warsztatach z Paniami z KGW, wykonując pisanki wielkanocne. Spotkanie pozwoliło Naszym wychowankom kultywować tradycje Świąt Wielkanocnych oraz krakowiaków zachodnich.

Jolanta Głowacz