Wycieczka do klasztoru Ojców Bernardynów w Alwerni

25 października 2021 r. „Biedronki” uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Klasztoru Ojców Bernardynów w Alwerni realizowanej w ramach realizacji programu „Przedszkolak Małym Ekologiem”. Przejazd do Klasztoru został ufundowany ze środków powiatu Chrzanowskiego. Na początku wycieczki zatrzymaliśmy się przy pomniku przedstawiającym św. Franciszka i turkawki. Pani Dyrektor Jolanta Głowacz opowiedziała dzieciom krótką historię, następnie oglądnęliśmy pomnik i złożyliśmy hołd patronowi naszej placówki zapalając znicz. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie klasztoru, który powstał w roku 1616 na wzgórzu zwanym Podskale. Klasztor może się szczycić tym, że odwiedzali go w czasie swych podróży królowie polski: Jan III Sobieski i Stanisław August. Przedszkolaki podczas wycieczki poznały spadkobierców św. Franciszka – patrona ekologów. Naszym przewodnikiem po klasztorze był o. Pio, który opowiedział dzieciom główne epizody z życia św. Franciszka, podkreślając przy tym jego postawę i szacunek wobec człowieka, zwierząt i przyrody. W czasie wycieczki dzieci zobaczyły cenne zabytki, dzieła sztuki oraz wyjątkowe miejsce takie jak: Kościół pod wezwaniem Stygmatów św. Franciszka z Asyżu, kaplicę z rzeźbami i cudownym ołtarzem Pana Jezusa „Ecce Homo” z XV w. (z łac. oto człowiek), czczonego w klasztorze jako ikona Miłosierdzia Bożego. Przedszkolaki zwiedziły również zakrystie w której Ojciec Pio pokazał monstrancję, kielichy, 200-letnie szaty liturgiczne wyszywane złotą nicią oraz relikwie św. Franciszka i św. Antoniego. Mieliśmy okazję zwiedzić również bibliotekę przyklasztorną oraz podziwiać jej księgozbiory (starodruki), które pochodzą z XVII w.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z tego dnia 🙂

Anna Głowacz-Kowalska