Biedronki w lesie

W celu poszerzenia i usystematyzowania wiedzy nt. środowiska przyrodniczego, jakim jest las, dzieci z grupy „Biedronek” uczestniczyły w wycieczce poznawczej do pobliskiego lasu. Podczas spaceru leśnymi ścieżkami przedszkolaki obserwowały krajobraz lasu oraz jego piętrową budowę. Zwracały uwagę na wygląd drzew, krzewów, barwę jesiennych liści i igieł. Nazywały drzewa na podstawie  charakterystycznych cech (świerk, sosna, dąb czerwony, dąb szypułkowy, brzoza, buk, lipa i inne). Dzieci obserwowały budowę liścia i korę drzew, mrowisko i pracę mrówek, misternie utkane pajęczyny oraz napotkane grzyby, rozpoznając jadalne i trujące. Wsłuchiwały się w odgłosy lasu i próbowały je zapamiętać. Starały się również zwrócić uwagę na otaczające je zapachy. „Biedroneczki” chętnie uczestniczyły w zabawach, które pobudzały ich aktywność poznawczą, a także umożliwiały im wielozmysłowe poznawanie środowiska leśnego.. Przedszkolaki nie tylko obserwowały otaczającą przyrodę, ale również gromadziły „skarby”, które pani Jesień zostawiła w lesie (kolorowe liście, szyszki, korę drzew, suche igły itp.), aby umieścić je w kąciku przyrody. Wycieczka była doskonałą okazją do kształtowania u dzieci pozytywnego stosunku do środowiska przyrodniczego, uwrażliwienia na jego piękno oraz uświadomiła dzieciom rolę, jaką w życiu człowieka i zwierząt odgrywa las.